Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
» Chroń swoje oczy

Chroń swoje oczy

Czy wiesz, że według badań aż 10 mln Polaków nosi okulary, a milion soczewki kontaktowe?!

Wśród młodzieży najczęstszym problemem jest krótkowzroczność, która dotyka co czwartego ucznia. U osób starszych wadami wzroku są przede wszystkim: zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra, zaćma oraz zespół suchego oka. Wśród Polaków zgłaszających się do okulisty aż 80% skarży się na podrażnienie, suchość i zmęczenie oczu.

Nasz narząd wzroku narażony jest nie tylko, gdy wpatrujemy się w ekran monitora czy telewizora, ale również latem.

 

Podczas, gdy nasze ciało i dusza relaksuje się zażywając kąpieli słonecznych, na oczy działa wiele niekorzystnych czynników.

 

Intensywne światło słoneczne, słona woda morska, woda chlorowana w basenie, piasek czy też kurz na pewno im nie służą. Również spędzanie czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach, długa podróż samochodem bądź lot samolotem, mogą spowodować przesuszenie oczu.

 

Dlatego też warto mieć zawsze pod ręką niezbędny zestaw dla oczu:

  • Okulary przeciwsłoneczne z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem zatrzymującym promieniowanie UV. Wybór kolorów i kształtów jest naprawdę ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrze dobrane oprawki zabezpieczają oczy nie tylko przed światłem słonecznym, ale chronią je przed wiatrem i kurzem.
  • Szczelne, nieuciskające i nie spadające z głowy okulary do pływania, które zabezpieczają oczy przed morską solą czy drażniącym chlorem z basenu. By dobrze dobrać okulary poproś o pomoc sprzedawcę.
  • Antyoksydanty, takie jak luteina (np. Lutein), która gromadzi się w soczewce oraz w plamce żółtej oka szczególnie podatnej na działanie niekorzystnych czynników środowiska oraz wrażliwej na barwy i światło. Pełni ona funkcję filtra wspomagającego ochronę narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz działaniem wolnych rodników, a także opóźnia procesy starzenia się oczu. Składnikami korzystnie wpływającymi na oczy są również zeaksantyna, witamina C, witamina A, ekstrakt z owoców borówki czarnej.

 

Oczy dostarczają najwięcej informacji na temat otoczenia. Stanowią główną składową zmysłu wzroku. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do odbierania i analizy bodźców świetlnych ze środowiska. Narząd wzroku umożliwia rozpoznawanie kształtów, rozróżnianie barw oraz rozmiarów. Pozwala także na śledzenie otaczających obiektów oraz ocenianie ruchów własnego ciała.

Dlatego też tak ważne jest, aby: regenerując ciało i dusze podczas wakacyjnych wojaży, nie zapominać o wsparciu oczu!


Przejdź do strony głównej